LV EN
LV EN

Aicina piedalīties LIVIND vebinārā 25. maijā

Esi laipni aicināts piedalīties nākamajā LIVIND vebinārā 2022. gada 25. maijā plkst. 13:30 – 16:00!

Klimata pārmaiņas un ar to saistītie vides riski tieši un netieši ietekmē arī dzīvo kultūras mantojumu. Dzīvajam mantojumam var būt sava loma ekoloģiskās ilgtspējas nodrošināšanā, un daudzas no šīm dzīvā mantojuma praksēm būtu plašāk popularizējamas un aizsargājamas. Vairākas no tradicionālajām praksēm saskaras ar regulējumiem, kas attiecas uz vides aizsardzību un reizēm pat apdraud šo tradicionālo prakšu pastāvēšanu. Tādēļ ir svarīgi saprast, kā dzīvais mantojums ir saistīts ar ekoloģisko ilgtspēju un kā šo mantojumu padarīt par ilgtspējīgu.

Vebinārā “Dzīvais mantojums un ekoloģiskā ilgtspēja – apzinoties problēmas un meklējot vietējos risinājumus” eksperti runās par dzīvā mantojuma ietekmi uz ekoloģiju, kā arī būs iespēja iepazīties ar vairākiem interesantiem piemēriem no Baltijas un Ziemeļu reģiona.  Darbnīcā, kas sekos 30. maijā, varēsi izvēlēties tēmu, kas tevi interesē visvairāk, un dalīties pieredzē ar kolēģiem no sava reģiona. Darbnīcu dalībnieku skaits ir ierobežots, tādēļ, ja vēlies tajā piedalīties, piesakies tūlīt.


Reģistrējies šeit līdz 19. maijam un saņemsi saiti dalībai vebinārā!

Dalība vebinārā un darbnīcā ir bezmaksas un pieejama ikvienam. Mēs aicinām piedalīties gan kultūras mantojuma meistarus, gan nevalstiskās organizācijas, muzeju  darbiniekus, bibliotekārus, skolotājus, pasniedzējus, pētniekus, pašvaldību un valsts iestāžu darbiniekus, māksliniekus un visus, kurus interesē nemateriālais kultūras mantojums! Vebināra valoda – angļu.

Šis būs jau trešais vebinārs starptautisko tiešsaistes notikumu sērijā. 2021. gada 29. novembrī notika pirmais – atklāšanas vebinārs, kam 2022. gada 27. aprīlī sekoja vebinārs par Vietējo ekonomiku un nākotnes tirgu (video drīz būs pieejams).  

Vebināru un darbnīcu rīko Somijas Mantojuma aģentūra sadarbībā ar LIVIND projekta partneriem. Projekts, kas apvieno desmit Ziemeļeiropas valstis un Ziemeļu autonomos apgabalus, kā arī Sāmu zemi, ar nosaukumu LIVIND (Creative and living heritage as a resource for the Northern Dimension region) tika uzsākts 2021. gadā, lai stiprinātu nemateriālā kultūras mantojuma kā resursa lomu vietējo kopienu ilgtspējīgai attīstībai. Projekts ilgst no 2021. līdz 2023. gadam, un tas ir pirmais šāda aptvēruma sadarbības projekts Ziemeļeiropā dzīvā mantojuma jomā.

Projekts LIVIND ir cieši saistīts ar Apvienoto Nāciju programmu “Ilgtspējīga attīstība 2030”, uzmanības centrā liekot dzīvo mantojumu un tā saglabāšanas metodes. Projekts ietver arī pētniecību, kas rezultēsies ar situācijas analīzi un ieteikumiem par to, kā labāk atbalstīt turpmāko darbu ar kultūras mantojumu. Projekta rezultāti būs pieejami visiem tiešsaistes platformā.

LIVIND vebināra programma
Dzīvais mantojums un ekoloģiskā ilgtspēja – apzinoties problēmas un meklējot vietējos risinājumus
2022. gada 25. maijs
Plkst. 13:30 – 16:00

13:30–13:40Vebināra atklāšana – Lēna Marsio (Leena Marsio) un Elisa Krātari (Elisa Kraatari) Somijas Kultūras mantojuma aģentūra, Somija
13:40–14:00Pārradot nākotni no pagātnes – nemateriālā kultūras mantojuma loma, atsaucoties uz mūsdienu vides aizsardzības izaicinājumiem, Rīss Evenss (Rhys Evans), Universitātes Zaļās Attīstības koledža (University College for Green Development) (Nīderlande)
14:00-14:20​Tradicionālās zināšanas klimata krīzē, Kristīne Eibi Millere (Kirstine Eiby Møller), Grenlandes Nacionālais muzejs un Arhīvs (Grenlande)
14:20-14:50  Ekoloģiskās ilgtspējas labās prakses piemēri
 * Ārstniecības augu ilgtspējīga lietošana un kopienu loma, Signe Pucena, NVO SERDE (Latvija)
* “Zemes nogruvums aizrāva līdzi muzeju!” Dzīvā muzeja darbības ietekme un sekas, Elfa Hlina Sigrunara Petursdotira (Elfa Hlín Sigrúnar Pétursdóttir), Austrumislandes Tehniskais muzejs (Technical Museum of East Iceland) (Islande)
* Empātija pret dabu un mantojumu: vērojumi no Musteiķu ciema, Žimants Morkvēns (Žymantas Morkvėnas), Baltijas Vides Forums (Lietuva)
14:50-15:00Jautājumi un diskusija
15:00–15:10​Pārtraukums
15:10–15:45Diskusijas mazās grupās
15:45–16:00Diskusiju rezumējums
16:00–16:10Noslēgums

LIVIND projekts īsumā

Dalībvalstis un reģioni: Somija, Zviedrija, Norvēģija, Dānija, Islande, Ālandu salas, Grenlande, Fēru salas, Sāmu reģions, Igaunija, Latvijas Lietuva, Polija un Krievija. No Latvijas projektā piedalās Latvijas Nacionālā kultūras padome un Latvijas Kultūras akadēmija (UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma politikas un tiesību katedra). Budžets – 254 000 EUR, no kuriem aptuveni 80% finansē Somijas Ārlietu ministrija no līdzekļiem, kas plānoti tam, lai stiprinātu sadarbību Baltijas jūras, Barenca jūras un Arktikas reģionos. Projektu finansē arī Somijas Kultūras mantojuma aģentūra un Ziemeļu dimensijas Kultūras partnerība. Partneru vidū ir arī Ziemeļu dimensijas institūts un Sāmu padome. Projektu vada Somijas Kultūras mantojuma aģentūra, savukārt Somijas Izglītības un kultūras ministrija ir atbildīgā ministrija.

Vairāk informācijas: LIVIND projekta mājaslapa

Elisa Krātari, projekta koordinatore, Somijas Kultūras mantojuma aģentūra, elisa.kraatari@museovirasto.fi
Lēna Marsio, vecākā padomniece, Somijas Kultūras mantojuma aģentūra, leena.marsio@museovirasto.fi