LV EN
LV EN

16. jūnijā Sabilē tiks atklāta Starptautiskā tautas lietišķās mākslas izstāde “Latviešu rakstainie cimdi”

Pirmā starptautiskā cimdu izstāde “Latviešu rakstainie cimdi”, kas norisināsies no 17. jūnija līdz 27. augustam Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā, ir veltīta Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma saraksta elementam – latviešu etnogrāfisko cimdu adīšanas tradīcijām un prasmēm. Izstādes atklāšana notiks 16. jūnijā plkst. 16.00 un tai sekos Rīgas Projektu kora koncerts plkst. 18.00.

Izstādē būs apskatāmi 500 cimdi, ko adījuši vairāk nekā 260 dalībnieki no deviņām valstīm: Latvijas, ASV, Beļģijas, Igaunijas, Islandes, Japānas, Lietuvas, Luksemburgas, Nīderlandes un Vācijas. Kopā izstādei tika iesniegti 700 cimdu pāri, un lielākā daļa izstādei pieteikto cimdu ir ieskenēti un vēl pēc izstādes būs apskatāmi vietnē http://latvijascimdukarte.lv/.

No 2021. gada latviešu etnogrāfisko cimdu adīšanas tradīcijas un prasmes ir iekļautas Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, un izstāde “Latviešu rakstainie cimdi” iecerēta kā viens no šī elementa saglabāšanas un tālāknodošanas pasākumiem. Vairāk informācijas: https://nematerialakultura.lv/Elementi/latviesu-etnografisko-cimdu-adisanas-tradicijas-un-prasmes/

Pieredze veidot starptautiskus pasākumus saistībā ar rakstaino cimdu darināšanu aizsākās 2014. gadā, kad tika organizēta pirmā cimdu izpētei un adīšanai veltītā starptautiskā konference, bet pēc tam Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Tautas tērpu centru “Senā klēts” organizēja praktiskus seminārus cimdu adīšanā. Šobrīd latviešu rakstaino cimdu adīšanu turpina popularizēt Tautas tērpu centrs “Senā klēts”, kas organizē cimdu adītāju praktiskos seminārus Latvijā, piedāvājot tos apmeklēt ārvalstu interesentiem.

Izstādes vizuālo tēlu veidojis mākslinieks Artūrs Arnis.

Izstādi rīko Tautas tērpu centrs “Senā klēts”, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma informācijas centrs un Talsu novada pašvaldība, un tā tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.