LV EN
LV EN

16. decembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Lībiešu diena

16. decembrī plkst. 12.00–17.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Novadu diena, kas šogad norisināsies sadarbībā ar Latvijas Universitātes Lībiešu institūtu un veltīta lībiešiem. Lībiešu dienā, kas ir Lībiešu mantojuma gada noslēguma pasākums, būs iespējams sastapt gan lībiešu mantojuma kopējus, gan Lībiešu mantojuma gada dalībniekus – biedrības, pašvaldības un uzņēmējus no visiem lībiešu vēsturiski apdzīvotajiem novadiem.

Lībiešu dienā LNB būs iespējams gan klausīties lībiešu valodas skanējumu dažādu muzikālo kolektīvu izpildījumā, piedalīties jaunāko grāmatu un ieceru prezentācijās, iegādāties lībiešu mantojumā balstītas Ziemassvētku dāvanas – no rotām un adījumiem līdz grāmatām un suvenīriem, kā arī nobaudīt kādu lībiešu uzkodu.

Tāpat katram pasākuma apmeklētājam būs iespējams uzzināt par lībiešu mantojumu un ar to saistītām iniciatīvām Ventspils, Talsu, Siguldas, Limbažu, Aizkraukles novadā un citviet, kā arī apmainīties ar idejām un iecerēm tālākam darbam.

Pasākumā uz skatuves kāps arī virkne lībiešu muzikālo apvienību:
* plkst. 12.30 lībiešu ansambļi “Līvlist” (Rīga), “Kāndla” (Tārgale), “Rāndalist” (Ventspils);
* plkst. 14.30 “Putni” (Lēdurga), “Karikste” (Aizkraukle) un Rēvele (Tallina);
* plkst.16:00 jauktais koris “Lōja” (Salaspils).

Uz skatuves norosināsies arī vairāki pasākumi un starplaikos būs klausāms skaņu celiņš Montas Kvjatkovskas salikumā.
* plkst. 14.00 tiks prezentēti Lībiešu mantojuma gadā tapušie izdevumi.
* plkst. 15.40 tiks atvērts izdevniecības “Neputns” izdotais Kārļa Vērdiņa dzejas krājums “Lībiešu balādes” latviešu un lībiešu valodā.
* plkst. 16.30 pasākumu noslēgs LU Lībiešu institūts un SIA “Jāņa sēta”, prezentējot kopdarbā tapušo tīmekļa karšu servisu lībiešu valodā, kas turpmāk būs pieejams platformā balticmaps.eu.

LU Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru 2023. gadu ir pasludinājis par Lībiešu mantojuma gadu. Tā nolūks ir pievērst uzmanību Latvijas lībiskajām saknēm. Gads noris kā atsevišķu pasākumu un iniciatīvu kopums, kuru apzināšanu un apvienošanu kopīgā ciklā veic LU Lībiešu institūts.

Latvijas Nacionālā bibliotēkā ik gadu organizē Novadu dienu, kurā iepazīstina ar Latvijas novadu bagāto un dzīvo mantojumu. Šogad saistībā ar Lībiešu mantojuma gadu Novadu diena veltīta Latvijas novadu lībiskajām saknēm un tajos joprojām redzamajam lībiešu mantojumam.

Ar Lībiešu dienu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā LU Lībiešu institūts simboliski atskatās un atzīmē arī savus 5 pastāvēšanas gadus.