28. novembrī Latvijas Nacionālā bibliotēkas 8. stāva lasītavā norisināsies IX Latvijas stāstnieku konference “Stāstniecība: teksts, performance, kopiena”.
Stāstot vietu, lietu un cilvēku stāstus, katra vietējā kopiena no dažādiem skatupunktiem izsaka, formulē, rada, nostiprina un pārveido savu identitāti, vienlaikus darinot un bagātinot savu kultūrtelpu.
2024. gads Latvijas stāstniekiem bijis raibs un bagāts: VIII Lielā Stāstu nakts Katlakalnā, VII Vidzemes stāstnieku festivāls, IX Latgales stāstnieku festivāls “Omotu stuosti” un vēl daudz skaistu notikumu. Jūlijā Stāstnieku skolā Katlakalnā vērojām Edgara Lipora objektu teātri stāstā par kokles ģimeni, savukārt seminārā oktobrī kopā ar radošo apvienību “Teātris azotē” mēģinājām apjaust izrādē “Kur kamolītis ripo” risinātos jautājumus, kā ar valodu caur kustību radīt stāstu, kuru paralēli var stāstīt zīmju valodā. Tāpēc likumsakarīga šķiet IX Latvijas stāstnieku konferences pievēršanās performancei kā īpašam kultūras ekosistēmas modelim, kurš kā darbībā un notikumā balstīts mākslas darbs ar rūpīgi pārdomātu estētiku jeb vizuālo valodu liek domāt par stāstnieka iespējām būt dialogā ar performanci, kļūt par performances radītāju, jo, kā formulē Laine Kristberga un Laura Feldberga, “centrā vienmēr būs pats autors ar savu pasaules skatījumu, oriģinalitāti un spēju sev un skatītājam radīt patiesu pieredzes mirkli.“
IX Latvijas stāstnieku konferences īpašie pieredzes mirkļi:
• satikšanās ar performances ekspertēm Laini Kristbergu, Simonu Orinsku, Lauru Feldbergu un viņu stāstu par performances dažādiem aspektiem,
• satikšanās ar LU LFMI vadošo pētnieku Sandi Laimi un viņa tikko iznākušo grāmatu “Latviešu teiku tipu un motīvu rādītājs: raganas”, un viņa stāsts par to, ko darīt ar šo izdevumu,
• satikšanās ar LKA Kultūras un mākslu institūta vadošo pētnieci Ievu Vītolu, lai uzklausītu stāstu par kultūrvēsturisko pētījumu-ekspedīciju “Gauja. 44 tilti”.
Vēl konferences darba kārtībā pārskats par Stāstu bibliotēku rosību piecās Latvijas vēsturiskajās zemēs, Latvijas stāstnieku asociācijas 2025. gada iecerēm un Latvijas stāstnieku līdzdalību reģionālajos stāstnieku festivālos un starptautiskajā folkloras festivālā “Baltica 2025”, kā arī ieskats “Latvijas grāmatai 500” aktualitātēs kopā ar LNB direktori Dagniju Baltiņu.
Vairāk informācijas: https://www.lnkc.gov.lv/lv/jaunums/28-novembri-norisinasies-ix-latvijas-stastnieku-konference